11 marca 2016 Udostępnij

Komórki macierzyste w leczeniu chorób oczu

Komórki macierzyste w leczeniu chorób oczuOstatni okres to czas, w którym w Stanach Zjednoczonych prowadzi się nowoczesne badania związane z walką ze schorzeniami wzroku. Okazuje się, że badania prowadzone są na chorobę Stargardta, na którą cierpieć może nawet około 30 tysięcy osób. Badacze zakładają jednak, że jeśli uda się osiągnąć pozytywne wyniki tych badań to możliwe, że leczenie będzie także skuteczne w przypadku zwyrodnienia plamki żółtej a to już taki problem, który dotyczy milionów ludzi na całym świecie.

komórkaBadania prowadzone są przez doświadczonych naukowców, którzy przygotowali dość nowoczesną metodę. Okazuje się, że oczekują oni iż wstrzykiwanie do oka komórek siatkówkowych będzie gwarantować leczenie wady wzroku. Komórki mają być pobierane z ludzkiego embrionu, który jest we wczesnej fazie rozwoju dokładniej w momencie, gdy składa się z ośmiu komórek. Z oczywistych względów taka metoda budzi spore kontrowersje. Jednak trzeba zauważyć, że została dopuszczona do badania.

Początkowo oczywiście badacze starają się wyodrębnić odpowiednie dawki, dlatego wszystko prowadzone jest na zwierzętach. W ten sposób udało się ocenić, że taka metoda może nie tylko zatrzymywać rozwój choroby, ale okazało się że również w 100% jest w stanie poprawiać zdolności wzrokowe.

Co również bardzo ważne nie będą się przy tym pojawiały żadne przykre efekty uboczne. W czasie leczenia wszystko ma polegać na tym, że będą się tworzyć w oku nowe komórki nabłonkowe. W związku z tym skutecznie ma się odbywać walka z tymi komórkami, które mają charakter chorobowy i powodują przykre problemy ze wzrokiem. Widzenie w przypadku tych chorób staje się na początku niewyraźne a dalej może prowadzić nawet do utraty wzroku. Zastosowanie komórek macierzystych musi być gwarancją zastosowania takiej metody, dzięki której uda się te problemy pokonać. Obecnie podobna metoda leczenia także jest testowana na osoba, które mają za sobą jakieś urazy rdzenia i przypuszcza się, że i tym razem będzie można oczekiwać należytej skuteczności.

Komórki macierzyste skóry odbudowują soczewkę oka

Okazuje się, że badacze z Ameryki mogą już sobie gratulować, ponieważ dzięki wprowadzonym metodom udało się im odbudować soczewkę w oku pacjenta, która była uszkodzona. Użyte zostały do tego procesu komórki macierzyste, które zostały pobrane ze skóry. Jest to wielka nadzieja dla niewidomych na całym świecie. Choroby siatkówki takie jak AMD czy inne problemy związane ze zwyrodnieniem siatkówki są szczególnie kłopotliwe, ale wygląda na to, że w końcu z zastosowaniem tej nowoczesnej metody ich pokonanie stanie się możliwe.

gałka oczna

Badacze na początek zdecydowali się użyć do badań komórek skóry, które pobierane były od laboratoryjnych myszek. Wybrane było to przede wszystkim w ten sposób dlatego, że dało to możliwość odpowiedniego śledzenia jak będą się komórki zachowywać w oku. Wszystko było dokładnie przygotowywane w laboratorium przez okres około miesiąca, tak by udało się zmienić te komórki w komórki macierzyste. Następnie te komórki, które udało się uzyskać zostały przeszczepione do uszkodzonej soczewki.

Okazuje się, że wyniki przeszły oczekiwania badaczy. Komórki mysie w ciągu kilku tygodni były w stanie przejąć funkcje komórek, które powinny się znajdować w soczewce i doprowadziły do tego, że ubytki były uzupełnione. Aby to potwierdzić badacze postarali się przeprowadzić wiele kolejnych testów. Udało się osiągnąć wynik bezbłędny i dzięki temu badacze mówią o przełomie. Możliwe, że ta metoda będzie w stanie przywrócić wzrok wielu osobom, które mają najróżniejsze schorzenia siatkówki.

Redakcja

farmactive.pl

Komentarze (0)