29 lipca 2016 Udostępnij

CHOROBY OCZU - objawy, przyczyny i leczenie

choroby oczuProblemy ze wzrokiem mogą zwiastować również inne problemy, dlatego warto jak najszybciej je rozpoznawać. Wydaje się, że problemy gorszego widzenia są dość błahe, a w rzeczywistości mogą nam pokazywać inne choroby, które dotyczyć będą naszego organizmu. Warto wiec o występujących chorobach oczu wiedzieć nieco więcej.

Nadwzroczność

nadwzrocznośćTo choroba, w której źle widzimy z bliska. Przyczyna będzie wynikać z tego, że nasze mięśnie akomodacyjne z wiekiem są coraz słabsze a soczewka będzie coraz twardsza i nie będzie się mogła zaokrąglać. Przy patrzeniu z bliska może być tak jakby płaska więc łamanie promieni będzie złe. I dlatego nie będzie dobrze skupionych promieni na siatkówce i obraz stanie się niewyraźny.

 

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD)

To problem, który objawia się rozmytym obrazem, gdzie krawędzie przedmiotów stają się pofałdowanie. W centrum pola widzenia jest ciemna plama, dlatego staramy się patrzeć bokiem. Póki co nie mamy dokładnie rozpoznanych przyczyn tej choroby. Atakować może w starszym wieku, ale czasami pojawia się u młodych. Wydaje się, że sprzyjają jej między innymi zaburzenia w przemianie materii, dlatego tutaj warto szukać rozwiązań.

Jaskra

Jaskra będzie się objawiać tym, że będziemy mieli problem z widzeniem, pojawią się mroczki, czasami jasne obwódki w przypadku źródeł światła. Mogą się pojawiać problemy z bólem głowy i adaptacją do patrzenia w ciemnych pomieszczeniach. Problem wynika z tego, że w gałce ocznej rośnie nadmiernie ciśnienie, ponieważ zbyt duża będzie produkcja cieczy wodnistej. Pojawi się więc zbyt wysokie ciśnienie, które doprowadzi do uszkodzeń w ramach nerwu wzrokowego. Przyczyny jaskry nie są znane do końca, ale wiadomo, że ten problem szczególnie dotyczy osób powyżej 40 lat, dlatego powinny one regularnie kontrolować swoje oczy.

Zwyrodnienie siatkówki

Jeśli pojawiają się dziury w widzianych obrazach to znak, że z siatkówką nie jest dobrze. Przyczyny mogą być tutaj różne, ale najczęściej będzie to wiek oraz potencjalne przyczyny związane z genetycznymi uwarunkowaniami. Niekiedy może pojawić się problem niedotlenienia siatkówki i słabe naczynia zaczynają pękać co powoduje, że pojawią się wylewy krwi. Zatory czy zakrzepy mogą także prowadzić do utraty wzroku.

Retinopatia cukrzycowa

Retinopatia cukrzycowa to powikłanie po cukrzycy. W przypadku tej choroby dochodzi do uszkodzenie naczyń włosowatych, następnie uszkodzone są receptory oraz włókna nerwowe siatkówki. Osłabione naczynia puszczają krew a to prowadzi do powstawania wybroczyn, obrzęków czy wysięków. Zmienione naczynia nie będą dostarczać do siatkówki odpowiednich wartości i pojawi się rozwarstwienie.

Zaćma (katarakta)

Zaćma (katarakta)Zaćma objawia się tym, że zaczynamy widzieć za mgłą, albo mamy widzenie podwójne. W końcu zaczynamy rozróżniać jasne albo ciemne plamy, mamy tylko poczucie światła. Chodzi o to, że nasza soczewka staje się zmętniona. Najczęściej ocenia się, że zaćma związana jest z naturalnym procesem starzenia się organizmu. Na skutek tego dochodzi do sytuacji, w której oko staje się mniej elastyczne i co jest jeszcze większym problemem mniej przeźroczyste.

Zwyrodnienie ciała szklistego

Zwyrodnienie ciała szklistego objawia się zamazanym obrazem, gdy latają nam paprochy czy muszki, które utrudniają widzenie. Może dochodzić do tego, że powstaje zmętnienie, albo też wylew krwi do ciała szklistego. Jeśli nie będzie ona wchłaniania będzie do sytuacji, w której na polu widzenia znajduje się przeszkoda i związku z tym nasze widzenie nie będzie odpowiedni. Takiej chorobie sprzyja między innymi cukrzyca, miażdżyca czy problemy z nadmiernym ciśnieniem.

Redakcja

farmactive.pl

Komentarze (0)