8 czerwca 2016 Udostępnij

5 najczęstszych chorób oczu

najczęstsze choroby oczuJASKRA

Jest to jedna z takich chorób, które szczególnie często występują i może dotykać osób praktycznie w każdym wieku. Początkowo przebiega bez objawów, ale nieleczona będzie prowadzić do znaczącego uszkodzenia wzroku. Badania pokazują, że jaskra najczęściej jest przyczyną utraty wzroku. Za jaskrę odpowiada rosnące w oku ciśnienie. Pierwszy objaw, który będzie się pojawiał to już silny atak, gdy oko staje się mocno zaczerwienione. Do objawów jaskry zaliczyć należy także mglistość po przebudzeniu, zawroty głowy, ból oczu. Leczenie opiera się na dążeniu do zmniejszenia ciśnienia w gałce ocznej przy zastosowaniu leków a gdy pojawi się taka konieczność przez zastosowanie zabiegu operacyjnego. Jaskra może być problemem dziedzicznym, dlatego trzeba prowadzić regularne badania, jeśli ktoś miął w rodzinie ten problem.

ZAĆMA

Jest to kolejna bardzo często występująca choroba oczu, która tak samo jak jaskra będzie przebiegała długi czas bez objawów. Proces tej choroby polega na tym, że soczewka staje się mocno zmętniona i w konsekwencji pojawia się całkowita utrata wzroku. Zaćmę można dzielić na wrodzoną a także nabytą. Najczęściej pojawiać się będzie po 60 roku życia. Na początku choroby przedmioty stają się niewyraźne, pojawia się problem z czytaniem, oglądaniem telewizji, obraz może być nieostry. Zaćma nabyta może być następstwem cukrzycy a także urazu gałki ocznej. Leczenie będzie polegało na wprowadzeniu do oka sztucznej soczewki.

ZAPALENIE SPOJÓWEK

zapalenie spojówekZapalenie spojówek zaliczyć należy do często pojawiających się problemów z oczami. Przebieg tej choroby będzie niejednorodny i zależy od różnych czynników. Zapaleniu będzie tutaj ulegać błona śluzowa, która znajduje się pod powieką. Oczy stają się w takiej sytuacji zaczerwienione, może się pojawić ich pieczenie, łzawienie czy szczypanie. Gałka ona będzie najczęściej mocno przekrwiona. Pojawić się może wydzielina wodnista albo ropna. Zapalenie może być o charakterze zakaźnym, alergicznym a także mechanicznym. Leczenie będzie polegało na zastosowaniu kropli oraz specjalnych maści.

CHOROBY PLAMKI ŻÓŁTEJ

Jest to choroba przewlekła, która pojawia się najczęściej po 50 roku życia i może być przyczyną utraty wzroku u starszych osób. Plamka żółta to część siatkówki, która odpowiadać będzie za rozróżnienie kolorów a także szczegółów. Jeśli będzie uszkodzona dojdzie do zaburzenia widzenia, ostrości czy postrzegania barw. Pierwsze objawy mogą polegać na problemie z czytaniem. Przyczyny uszkodzenia tej części siatkówki nadal nie będą dobrze znane. Wiadomo, że narażone na ten problem są osoby po 50 roku życia a także takie osoby, które palą, mają cukrzycę czy wystawiają wzrok na działanie promieni słonecznych. Problem może się także wiązać z niedoborami witaminy A oraz E, dlatego trzeba je w diecie uzupełniać.

ODWARSTWIENIE SIATKÓWKI

odwarstwienie siatkówkiOdwarstwienie siatkówki to problem, który pojawić się może w momencie, gdy siatkówka będzie się odklejała od naczyniówki a więc ściany gałki ocznej. Problem ten będzie na początku powodował zaburzenie widzenia, ale może doprowadzić do utraty wzroku. Najczęściej nie będzie tutaj bólu, dlatego jako objaw traktować trzeba pojawienie się zasłony czy błysków na oku. Odwarstwienie się siatkówki będzie dotyczyć często osób po 50 roku życia, chorujących na cukrzycę czy osób, które urodziły się przed terminem. Ryzyko pojawienia się problemu może występować przy noszeniu dużych ciężarów oraz przy wysiłku fizycznym. W momencie jak dojdzie do odklejenia siatkówki konieczna jest natychmiastowa pomoc lekarza, jeśli wzrok ma być uratowany.

Redakcja

farmactive.pl

Komentarze (0)